Kultura hiszpańska - wskazówki dla podróżujących

Hiszpania - przepiękny kraj pełen barwnej historii. Populacja przekracza 46 milionów i każdy mieszkaniec prowadzi specyficzny styl życia. Warto przed podróżą poznać etykietę i kulturę - ich znajomość w trakcie podróży mogą przynieść wiele korzyści.

 

Robienie zdjęć na plaży

 

Język

Język, który usłyszysz podróżując zależy w dużej mierze od regionu Hiszpanii, który postanowisz odwiedzić. Chociaż hiszpański jest „językiem urzędowym” kraju - nieco różni się on w zależności od miejscowości. Na przykład w Katalonii słyszysz głównie kataloński, w Galicji - Gali, a w Walencji - Valenciano (więcej informacji o nich znajdziesz w artykule Języki Hiszpanii). Jednak w większości części kraju można mówić po hiszpańsku i rozumieć go na znacznym poziomie. Bez względu na to, dokąd się wybierasz, zawsze zalecamy aktualizację lokalnego języka, aby ułatwić sobie podróż. Zaleca się jednak przećwiczenie słów kluczowych i przydatnych, które pomogą Ci przetrwać i zbudować podstawę do rozmowy.

 

Niektóre kluczowe słowa i wyrażenia to: gracias (dziękuję), los servicios (toaleta), lacuenta (rachunek/czek), habla inglés? (Czy mówisz po angielsku). Zwracając się do starszych lub osób, których jeszcze nie znasz, używaj oficjalnych tytułów Señor i Señora - Hiszpanie są pod wieloma względami bardzo tradycyjni. Jeśli całkowicie utknąłeś w barierze językowej, nie jest trudno znaleźć kogoś, kto mówi po angielsku w większości dużych miast, ale Hiszpanie z pewnością docenią każdą próbę porozumiewania się w ich języku.

 

Sposób ubierania się

Pamiętaj, aby być odpowiednio zakrytym, wchodząc do dowolnego z wielu kościołów w Hiszpanii i uszanować religijność i poglądy mieszkańców. Ze względu na szacunek unikaj w tych miejscach bluzek i szortów bez rękawów. W zależności od miasta lub miasta na plaży, które odwiedzasz, możesz nosić kostium kąpielowy, co jest całkowicie akceptowalne. Jednak wiele barów i restauracji coraz bardziej rygorystycznie dopuszcza ten strój plażowy do swoich firm, więc upewnij się, że masz pod ręką dodatkowy zestaw ubrań. Ale ogólnie rzecz biorąc, Hiszpanie zazwyczaj noszą bardzo nieformalne stroje.

 

Biznes

Jeśli podróżujesz do Hiszpanii w interesach, zwróć uwagę na zmienione godziny pracy. Niektóre biura są otwarte od 9:00 do 15:00 z krótką przerwą na lunch. Inne są otwarte przez cały ranek, z 2-3 godzinną przerwą na lunch przed otwarciem z powrotem około 16 lub 17 do 19 lub 20. Podczas pakowania pamiętaj, że „elegancka sukienka” to powszechny ubiór na spotkania biznesowe w Hiszpanii.

 

Życie towarzyskie

Nic nie jest ważniejsze dla Hiszpanów niż rodzina. Jeśli masz szczęście uczestniczyć w lokalnym spotkaniu - spodziewaj się spotkania z całą dalszą rodziną. Te ogromne spotkania są zdecydowanie bardziej powszechne i ekstremalne na wiejskich obszarach Hiszpanii, niż w ruchliwych, bardziej zmodernizowanych miastach. Szybko zauważysz, że osoby starsze są bardzo szanowane w społeczeństwie. Ponadto, dzieci są pod dobrą opieką i zapraszane na większość spotkań. Jeśli wybierasz się do czyjegoś domu na obiad, mile widziane będzie przyniesienie drobnego upominku dla dzieci.

 

Klasyczne prezenty: czekoladki, butelka wina i kwiaty również zawsze będą miłym gestem. Unikaj przynoszenia dalii, chryzantem i kwiatów w nieparzystych ilościach, ponieważ są to popularne symbole na pogrzebach odbywających się w Hiszpanii.

 

Plan dnia

Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w Hiszpanii, plan przeciętnego dnia może być zaskoczeniem, zwłaszcza dla żołądka. Spodziewaj się, że zjesz lunch po 14:00, a na pewno nie przed 13:30. W przeciwieństwie do większości sąsiednich krajów, chociaż nie oczekuje się, że napiwki są powszechną praktyką w Hiszpanii. Kwoty te są zazwyczaj niewielkie, np. 5% w restauracji lub trzydzieści centów za wizytę w barze. Jeśli chodzi o kolację, oczekuje się, że zostaniesz do 21:00, a w weekendy do 22:00. Te kolacje są zwykle poprzedzone spokojnym spacerem. Poza posiłkami zaplanuj zakupy poza godzinami 14.00-17.00. Wiele sklepów jest w tych godzinach zamkniętych, podczas gdy właściciele sklepów wracają do domu, aby zjeść lunch i być może wziąć krótką sjestę przed długą nocą przed nimi.

 

Często kluby pozostają otwarte do wschodu słońca następnego dnia, więc Hiszpania nie jest miejscem, w którym można czuć się winnym z powodu spania na chwilę.

 

Tematy: