Hiszpański rynek nieruchomości 2019 – prognozy, oczekiwania, statystyki

Wiele wskazuje na to, że hiszpański rynek nieruchomości w 2019 roku wciąż będzie zapewniał atrakcyjne warunki inwestycyjne. Przekonaj się, dlaczego nadal opłaca się inwestować w hiszpańskie nieruchomości.

 

Podsumowanie 2018 roku na hiszpańskim rynku nieruchomości

Jak wynika z danych opublikowanych przez INE sytuacja na hiszpańskim rynku nieruchomości w 2018 roku przedstawiała się bardzo pozytywnie. Wzrost nastąpił tam na kilku płaszczyznach, m.in. w:

  • liczbie zawartych transakcji,
  • przeciętnej cenie za m2,
  • liczbie udzielanych pozwoleń na budowę
  • liczbie zagranicznych inwestorów.

W okresie od stycznia do listopada 2018 liczba transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości wzrosła o 11% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, osiągając wartość 481 220.

 

Jeśli chodzi o średnią cenę za m2, według danych z serwisu Idealista, nastąpił tam wzrost z 1 586 euro za m2 (IV kwartał 2017) do 1 720 euro za m2 (IV kwartał 2018). Warto tu jednak zaznaczyć, że ceny na hiszpańskim rynku nieruchomości wciąż pozostają atrakcyjne dla inwestorów – ceny nieruchomości są w dalszym ciągu średnio o 36% niższe, porównując do sytuacji sprzed kryzysu w 2006 roku.

 

Zagraniczni inwestorzy nadal chętnie lokują swoje oszczędności na hiszpańskim wybrzeżu. Aż 12% wszystkich transakcji zawieranych na hiszpańskim rynku nieruchomości to transakcje zagranicznych nabywców, m.in. Brytyjczyków, Niemców, czy też Skandynawów. Jednym z regionów, które najchętniej wybierają na inwestycje jest Costa Blanca – szacuje się, że w 2018 roku obcokrajowcy kupili tam łącznie 23 tys. nieruchomości.

 

Zakup nieruchomości w Hiszpanii w 2019 roku – czego się spodziewać?

Według wielu ekspertów tendencja wzrostowa na hiszpańskim rynku nieruchomości ma szansę utrzymać się także w 2019.

 

Poniżej zebraliśmy aktualne prognozy specjalistów z hiszpańskiej branży nieruchomości – sprawdź, jakich zmian możemy się spodziewać w nadchodzącym roku.

 

Większy popyt na hiszpańskie nieruchomości

Popyt na nieruchomości mieszkaniowe w Hiszpanii w 2019 utrzyma się na wysokim poziomie – tak wynika z prognoz agencji nieruchomości Lucas Fox. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku nieruchomości pod koniec ubiegłego roku, możemy spodziewać się zarówno wzrostu sprzedaży nieruchomości, jak i wzrostu ich wartości.

 

Przewiduje się, że największym zainteresowaniem wśród nabywców będą cieszyć się nieruchomości usytuowane na hiszpańskim wybrzeżu oraz te z atrakcyjną lokalizacją w centrum miasta. To właśnie tego typu lokale stwarzają inwestorom największe możliwości pod kątem wynajmu i bardzo dobre perspektywy pod kątem stosunkowo szybkiego zwrotu z zainwestowanego kapitału.

 

rynek nieruchomości w Hiszpanii 2019
Nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu

 

Większy zwrot z inwestycji

Bardzo dobrą informacją dla inwestorów jest także prognozowana stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 10,5% (dane opublikowane przez Hiszpański bank centralny). Co ważne, jest to jedna z najwyższych prognozowanych wartości stopy zwrotu od 2008 roku.

 

Należy także podkreślić, że hiszpański rynek nieruchomości charakteryzuje się jednym z najwyższych w Europie wskaźników rentowności najmu. Z danych znalezionych na howtobuyspain.com wynika, że Barcelona pod tym względem jest najbardziej opłacalnym miejscem na inwestycję – w tym przypadku wskaźnik rentowności oscyluje w granicach 5% (w zestawieniu zostały uwzględnione największe europejskie miasta). W czołówce zestawienia znalazły się także Madryt i Walencja, w obu tych miastach rentowność najmu przekroczyła 4,5%.

 

Rozwój nowego budownictwa

Zgodnie z prognozami ekspertów z Tinsa rok 2019 może okazać się bardzo dobrym rokiem dla rynku pierwotnego w wielu regionach Hiszpanii. Wiele nowych inwestycji planowanych jest m.in. w Costa del Sol, Wspólnocie Walenckiej, czy też na Ibizie. Przewiduje się, że w tym roku liczba przyznanych pozwoleń na budowę może osiągnąć nawet 100 – 125 tys. Wiadomość ta z pewnością zainteresuje wielu przyszłych inwestorów – obecnie szacuje się, że popyt na nowe nieruchomości wciąż przewyższa podaż.

 

Wzrost cen i sprzedaży nieruchomości

Z analiz ekspertów opublikowanych na portalu amp.expansion.com wynika, że w 2019 roku możemy spodziewać się wzrostu cen nieruchomości na poziomie ok. 5% - w dużych miastach wartość ta może wzrosnąć do 10%. Najbardziej znaczące wzrosty w zakresie cen mają nastąpić miastach i regionach, w których popyt na nieruchomości mieszkaniowe jest bardzo wysoki. Specjaliści wymieniają wśród nich m.in. Baleary, Wyspy Kanaryjskie, Walencję oraz Alicante. Zaznaczają także, że Barcelona, Madryt, czy też Malaga również odnotują wyższe ceny nieruchomości w 2019 roku, jednak tempo ich wzrostu będzie wolniejsze niż dotychczas.

 

Warto zaznaczyć, że w 2019 roku prawdopodobnie zapłacimy więcej za wynajem mieszkania w Hiszpanii. Specjaliści przewidują wzrost czynszów w dużych miastach o ok. 10%.

 

Atrakcyjne warunki do inwestycji w Hiszpanii mają zachęcić jeszcze więcej inwestorów niż dotychczas do zakupu. Według prognoz liczba transakcji na rynku nieruchomości może wzrosnąć nawet o 13% - oznacza to, że w tym czasie może zostać sprzedanych ponad 600 tys. nieruchomości.

 

Czy warto kupić nieruchomość na Costa Blanca w 2019 roku?

Atrakcyjna lokalizacja, przystępne ceny nieruchomości, korzystne warunki finansowania zakupu nieruchomości oraz bardzo dobre warunki do życia, to tylko niektóre argumenty przemawiające za inwestycją na Costa Blanca. W 2019 roku lokalny rynek nieruchomości ma pozostać stabilny – według ekspertów wiele wskazuje na to, że również tam będzie można zaobserwować wzrost cen nieruchomości.

 

Obecnie branżowi specjaliści wiele uwagi poświęcają potencjalnemu wpływowi Brexitu na hiszpański rynek nieruchomości. Kwestia ta jest szczególnie istotna, ponieważ spośród zagranicznych nabywców, to właśnie Brytyjczycy najczęściej decydują się na inwestycję w Hiszpanii. Ciągła niepewność co do kierunku, w jakim podąży Brexit i negocjowanych warunków wyjścia z UE, już teraz prowadzi do zmian w zachowaniu brytyjskich inwestorów. Specjaliści ds. hiszpańskiego rynku nieruchomości wskazują, że odnotowali wzrost brytyjskich inwestorów poszukujących nieruchomości w celach zarobkowych, przy jednoczesnym spadku liczby osób chcących kupić dom, w którym mogliby zamieszkać na stałe. Przewiduje się, że w I kwartale 2019 liczba transakcji zawieranych przez brytyjskich inwestorów zmniejszy się, jednak wraz z ustabilizowaniem się sytuacji politycznej, istnieje szansa, że liczba nieruchomości sprzedawanych Brytyjczykom znów wzrośnie.

 

Warto jednak zaznaczyć, że rynek nieruchomości na Costa Blanca staje się coraz bardziej atrakcyjny także dla inwestorów z innych części Europy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nabywców z Islandii oraz Europy Wschodniej – m.in. Polski, Bułgarii oraz Litwy. Wzrost zainteresowania ze strony kolejnych grup inwestorów daje szansę na dalszy, dynamiczny rozwój lokalnego rynku nieruchomości i załagodzenie ewentualnych negatywnych skutków Brexitu.

 

Chcesz kupić dom lub apartament na hiszpańskim wybrzeżu? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne poradniki, dzięki którym inwestowanie na hiszpańskim rynku nieruchomości stanie się o wiele prostsze. Przyszłych inwestorów zachęcamy do przeczytania artykułów 7 pytań przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii i Benidorm, Torrevieja czy Calpe – gdzie zainwestować.

 

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji na temat nieruchomości w Hiszpanii, skontaktuj się z naszymi specjalistami - chętnie doradzimy Ci, gdzie aktualnie warto zainwestować i jaką nieruchomość najlepiej wybrać w zależności od wybranego celu inwestycyjnego.

 

Tematy: