Jak pandemia zmieniła preferencje kupujących? Jakich nieruchomości szukają inwestorzy w Hiszpanii?

Pandemia niewątpliwie wpłynęła na rynki nieruchomości w wielu europejskich krajach, w tym również w Hiszpanii. Nie zawsze jednak zmiany te okazały się negatywne dla samej branży czy kupujących. O tym, jakie przeobrażenia zaszły na hiszpańskim rynku nieruchomości i jak zmieniły się preferencje kupujących w wyniku pandemii, piszemy w tekście poniżej.

 

Pandemia a rynek nieruchomości w Hiszpanii

Początkowo pandemia koronawirusa niewątpliwie spowolniła rynek nieruchomości – nie tylko w Hiszpanii, ale i w większości krajów na całym świecie. Pozamykane granice, odwołane loty, wstrzymane kontakty międzyludzkie sprawiły, że kupujący stracili możliwość obejrzenia nieruchomości osobiście. Wielu inwestorów zdecydowało wówczas na odłożenie decyzji kupna na bardziej sprzyjający i bezpieczny czas. Bo właśnie bezpieczeństwo to kluczowa kwestia warunkująca decyzję zakupów przez wielu obcokrajowców.

 

Szybko rozprzestrzeniający się wirus sprawił, że większość z nas opanował strach i niepewność. Również o własną przyszłość. Z powodu warunków, jakie zostały nam narzucone, wiele firm straciło klientów, a co za tym idzie również i płynność finansową. Część z nich, nawet te dobrze prosperujące, musiało niestety zakończyć działalność... Wspominamy o tym nie bez przyczyny, chcąc pokazać, że COVID-19 zasiał ziarno niepewności w wielu sercach, co przełożyło się z pewnością na decyzje zakupowe wielu klientów.

 

Kiedy granice w Hiszpani zostały odblokowane, a międzynarodowe loty znów zaczęły być obsługiwane, nieruchomości ponownie stały się atrakcyjnym celem dla inwestorów z całego świata. I, mimo że pod koniec 2019 i na początku 2020 roku zanotowano niewielki spadek zainteresowania nieruchomościami, to jednocześnie nie zaobserwowano znaczącego wzrostu cen nieruchomości. A to przełożyło się bezpośrednio na fakt, że hiszpańskie posiadłości wciąż postrzegane są jako bardzo atrakcyjne. Nie tylko ze względu na dogodną lokalizację, sprzyjający klimat i piękne plaże, ale także właśnie dzięki wysokim standardom oferowanym przede wszystkim na rynku pierwotnym. O tym, dlaczego warto zainwestować w nieruchomość deweloperską w Hiszpanii przeczytasz w naszym artykule Nieruchomości deweloperskie w Hiszpanii - dlaczego warto?

 

Małżeństwo oglądające nieruchomość przed zakupem
Ze względu na świetną lokalizację i korzystne ceny nieruchomości w Hiszpanii wciąż są popularne wśród inwestorów

 

Jakich nieruchomości poszukują obecnie inwestorzy w Hiszpanii?

Po ponad dwóch latach od wybuchu pandemii świat powoli zaczął wracać do stanu sprzed niej. Wiele krajów lawinowo zniosło istniejące obostrzenia, dzięki czemu dzisiejsi inwestorzy mają ułatwiony kontakt z pośrednikami i agentami. Niestety, kiedy świat powoli ogłaszał zwycięstwo nad koronawirusem, Rosja zaatakowała na Ukrainę. Fakt ten nie pozostał bez znaczenia w kontekście funkcjonowania hiszpańskiego rynku nieruchomości. O wpływie walk za wschodnią granicą na rynek nieruchomości przeczytasz w naszym artykule Jak wojna Rosji z Ukrainą wpłynęła na hiszpański rynek nieruchomości?).

 

Wracając do kwestii pandemii, analizując dzisiejsze preferencje zakupowe inwestorów, można wysnuć kilka wniosków. Przede wszystkim związanych z lokalizacją i standardem wyposażenia. Ze względu na wprowadzane ograniczenia związane z opuszczaniem miejsca zamieszkania, wiele osób jeszcze bardziej doceniło posiadanie własnego ogródka, tarasu czy balkonu – miejsca, w którym mogli zrelaksować się i spędzić czas z bliskimi w tych trudnych dla nas wszystkich czasie. Z drugiej strony osobom, które nie mogły z takich udogodnień korzystać na co dzień, z pewnością ten brak ogromnie doskwierał, kształtując w pewien sposób ich przyszłe decyzje zakupowe.

 

Dziś inwestorzy decydujący się na zakup domu lub mieszkania w Hiszpanii, wybierają często następujące typy nieruchomości.

 

  • Nieruchomości nad morzem na Costa Blanca

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej popularnych regionów w Hiszpanii jest Costa Blanca. To tu rokrocznie przybywają turyści z całego świata, by podziwiać piękne widoki i rozkoszować się słoneczną pogodą niemal przez cały rok.

 

Region ten jest również jednym z ulubionych miejsc zagranicznych inwestorów. Oferuje bardzo atrakcyjne posiadłości w bliskim sąsiedztwie morza, co może spodobać się zarówno osobom nastawionym na przeprowadzkę, jak i zakup nieruchomości w Hiszpanii na wynajem.

 

Decydując się na hiszpańską nieruchomość nad morzem, warto postawić na dom lub willę. To znakomita opcja zarówno dla par, jak i seniorów, rodzin z dziećmi i osób nastawionych na wynajem. Również ten wakacyjny, bo przecież turyści cenią sobie bliskość do morza i zapierające dech w piersiach widoki. Chcąc kupić nieruchomość nad morzem na Costa Blanca, warto przejrzeć oferty z takich miast jak:

Charakterystykę każdej z tych miejscowości przeczytasz w artykule Dom w Hiszpanii nad morzem – gdzie najlepiej zainwestować?

 

Tym, którym wystarczy mniejsza posiadłość, Hiszpania oferuje znakomicie wyposażone apartamenty lub mieszkania z balkonem. Oczywiście, nie należy zapominać też o pięknych penthouseach czy duplexach – one także często oferują piękny widok na morze.

 

Widok z tarasu nadmorskiej nieruchomości
Bliskość morza to dla wielu inwestorów ogromny atut oferty

 

  • Dom z ogrodem w Hiszpanii

Ograniczenia związane w opuszczeniem miejsc zamieszkania, pozamykane strefy kultury i rozrywki sprawiły, że ludzie na całym świecie zaczęli doceniać własną przestrzeń, w której bez skrępowania będą mogli spędzać wolny czas. Właśnie między innymi dlatego na popularności zyskały domy z ogrodem. Dające wiele możliwości spędzania czasu z najbliższymi, stały się dla wielu domową oazą spokoju.

 

Trzeba zaznaczyć, że domy na sprzedaż w Hiszpanii potrafią być naprawdę imponujące. Szczególnie te wolnostojące czy luksusowe wille wyposażone w ogród, który prócz bogatej roślinności zawiera najczęściej jeszcze coś, co w Hiszpanii w okresie letnim okazuje się niezbędne, a mianowicie basen. Mniejsze i bardziej skromne posiadłości typu dom szeregowy, bliźniak czy bungalow często wyposażone są natomiast w niewielki taras, na którym można rozkoszować się porannym śniadaniem lub popołudniową kawą.

 

W zależności od osobistych preferencji można wybierać spośród domów położonych bliżej centrum lub nieruchomości usytuowanych na obrzeżach. W obu przypadkach dom z ogrodem to niewątpliwie znakomita inwestycja!

 

  • Hiszpańskie nieruchomości z rynku pierwotnego

Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszyły się w trakcie pandemii większym zainteresowaniem ze strony inwestorów niż lokale z rynku wtórnego – taką informację podał hiszpański Instituto de Valoraciones. Przyczyn takiego trendu można dopatrywać się m.in. w standardzie takich nieruchomości, wspomnianych już wyżej udogodnieniach w postaci ogrodu, tarasu, balkonu czy części wspólnych (np. na zamkniętych osiedlach apartamentowców), a także w często większym metrażu. Ta ostatnia kwestia od czasu pandemii doceniana jest przede wszystkim przez osoby, które pracują zdalnie i chcą wydzielić sobie w miejscu zamieszkania komfortowe, domowe biuro.

 

  • Sielankowe posiadłości w hiszpańskiej prowincji

Miłośnikom rustykalnych klimatów polecamy zakup nieruchomości na hiszpańskiej prowincji. To tu odnaleźć można upragniony spokój, harmonię i sprzyjający zdrowiu klimat. Domy na przedmieściach mają swój niepowtarzalny klimat. Nie uświadczysz tu spragnionych miejskich atrakcji tłumów turystów. Za to będziesz mógł obcować z naturą w całym tego słowa znaczeniu.

 

Wiejskie posiadłości na sprzedaż w Hiszpanii często nie odbiegają standardem od domów położonych bliżej centrum. Znaleźć można tu zarówno dużą nieruchomość z działką, jak i ekologiczny dom z basenem i dużym ogrodem. Niektóre nieruchomości oferują nawet widok na góry. Zdecydowana większość posiadłości posiada sporych rozmiarów działkę, niewielki taras albo patio. W zależności od potrzeb można wybierać spośród domów parterowych lub wielopoziomowych.

 

Decydując się na dom na przedmieściach, warto wcześniej dokładnie sprawdzić, w jakiej odległości znajdują się najbliższe sklepy czy punkty usługowe. Informacje takie mogą okazać się naprawdę przydatne w niespodziewanych sytuacjach.