Zakup nieruchomości w Hiszpanii krok po kroku


Procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii może wydawać się skomplikowana, ale korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów, transakcję możemy przeprowadzić naprawdę szybko. Oto krótki poradnik dla osób planujących inwestycję w Hiszpanii.

Zakup nieruchomości w 5 krokach

 

Wybór oferty

Wybór oferty Po ustaleniu kryteriów zakupu i sprecyzowaniu oczekiwań, nasz specjalista ds. hiszpańskiego rynku nieruchomości przygotowuje oferty dopasowane do wymagań konkretnego klienta. Następnie spośród przesłanych przez nas propozycji nieruchomości, wybiera on te, które najbardziej go interesują. Wtedy zapraszamy go na wstępny rekonesans i oprowadzamy po wybranych domach lub apartamentach.

 

 

Pomagamy znaleźć atrakcyjne połączenia lotnicze, odbieramy z lotniska i kwaterujemy w apartamentach, którymi zarządzamy lub w wybranym przez klienta obiekcie. Prezentacje apartamentów odbywają się w miłej atmosferze. Oprowadzamy także po okolicy, pokazujemy najciekawsze atrakcje i takie obiekty jak szkoła, szpital i sklepy.

Rezerwacja nieruchomości w Hiszpanii

Rezerwacja nieruchomości Gdy klient podejmie ostateczną decyzję o wyborze konkretnej nieruchomości, powinien dokonać jej rezerwacji. Stanowi ona dla kupującego zabezpieczenie przed sprzedażą wybranego domu lub apartamentu innym zainteresowanym.

 

Rezerwacja opiera się na umowie wstępnej sprzedaży, podczas której wpłacany jest zadatek w wysokości od 2500 do 6000 euro, który zostanie wliczony w cenę zakupu danej nieruchomości. W umowie rezerwacyjnej określa się także termin podpisania aktu notarialnego, podczas którego zostanie przeniesione prawo własności.

Podpisanie aktu notarialnego

Podpisanie aktu notarialnego Akt notarialny podpisywany jest w języku hiszpańskim. Na specjalne życzenie klienta na miejscu może być obecny tłumacz i/lub adwokat mówiący po polsku. W trosce o interesy naszych klientów współpracujemy z najlepszymi kancelariami notarialnymi i prawniczymi, które gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzonej transakcji.

Przygotowanie dokumentów

Aby móc przystąpić do podpisania aktu notarialnego, niezbędne będzie posiadanie poniższych dokumentów:

  • Numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej NIE (Número de Identificación del Extranjero) - numer ten wyrabiany jest w oddziale hiszpańskiej policji, podczas spotkania wcześniej zarezerwowanego przez platformę internetową. W rezerwacji wizyty oraz samym spotkaniu może pomóc nasz specjalista. Wybiera on najdogodniejszy dla klienta termin spotkania i jest obecny podczas jego trwania. Pomoc profesjonalisty jest gwarancją porozumienia się z przedstawicielami lokalnej władzy.
  • Potwierdzenie otwarcia kontaPotwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku - w Hiszpanii funkcjonuje wiele banków - każdy z nich ma inne opłaty za prowadzenie konta, przelewy i pozostałe transakcje. Nasz specjalista doradzi, która oferta będzie najkorzystniejsza dla przyszłego inwestora.
  • Paszport lub dowód osobisty.
Finansowanie zakupu nieruchomości - kredyt hipoteczny w Hiszpanii

Finansowanie zakupu Wielu inwestorów z Polski decyduje się sfinansować zakup nieruchomości w Hiszpanii za pomocą kredytu hipotecznego. Hiszpańskie banki oferują je zarówno osobom pracującym w Polsce, jak i za granicą. Biorąc pod uwagę atrakcyjne oprocentowanie i możliwość rozłożenia spłaty kredytu na kilkanaście, tudzież kilkadziesiąt lat, okazuje się, że średnioroczny koszt rat można spłacić z części przychodów, osiąganych dzięki wynajmowaniu nieruchomości. Sprawia to, że inwestycja w Hiszpanii staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

 

Zagłębiając się nieco w szczegóły kredytowania nieruchomości, warto wspomnieć o konieczności posiadania wkładu własnego w wysokości 30% wartości nieruchomości. Dla przykładu, kupując apartament za 100 000 euro, konieczne jest posiadanie 30 000 euro wkładu własnego.

 

Co jeszcze musisz wiedzieć o zakupie nieruchomości?

Koszty dodatkowe

Kupując nieruchomość w Hiszpanii, musimy liczyć się także z koniecznością opłacenia podatku VAT (rynek pierwotny), który wynosi 10% lub w przypadku rynku wtórnego podatku ITP (Impuesto sobre Transmisiones Patrimoniales). W całej Hiszpanii wysokość tego podatku uzależniona jest od regionu - zwykle wynosi od 6% do 10%. W prowincji Alicante wynosi 10% i należy go zapłacić w terminie 30 dni od daty zakupu nieruchomości. Warto założyć, że koszty dodatkowe, uwzględniające podatek VAT oraz obsługę prawną, podczas zakupu nieruchomości wahać się będą od 13 do 14%.

Opłacalność inwestycji w Hiszpanii

W porównaniu do realiów zakupowych w Polsce powyższe wartości mogą dziwić. Warto jednak pamiętać o tym, że ceny wspaniałego, nadmorskiego apartamentu z kompleksem basenów i saun, kształtują się na poziomie cen mieszkań w zatłoczonych centrach polskich miast. W dodatku potencjał inwestycyjny nieruchomości w Hiszpanii mocno przewyższa ten w Polsce.

 

Opłacalność inwestycji kształtują dwie zmienne. Pierwsza to wzrost wartości nieruchomości, który od zakończenia kryzysu utrzymuje się na poziomie od 3 do 7%. Kolejna i najważniejsza to regularny przychód możliwy do osiągnięcia, dzięki wynajmowaniu wakacyjnemu dla turystów przyjeżdżających na wybrzeże.

Profesjonalna obsługa nieruchomości - wynajem turystyczny

W efektywnym wynajmowaniu i beztroskim liczeniu zysków z inwestycji pomogą Ci nasi specjaliści ds. zarządzania nieruchomościami. Zadbają oni o uzyskanie licencji wymaganych przez hiszpańskie prawo do w pełni legalnego wynajmowania nieruchomości. Będą troszczyć się o to, aby Twój dom lub apartament był wynajmowany, jak najczęściej, przynosząc jak największe zyski. Zaopiekują się także Twoimi gośćmi, by spędzili niezapomniane wakacje i polecali znajomym Twój apartament.

 

 

Kompleksowa obsługa i efektywne zarządzanie nieruchomościami to nasza specjalność. Zaufało nam już kilkaset klientów, oddając swoje nieruchomości w ręce naszej firmy. Z dnia na dzień liczba to się powiększa. To dzięki zadowoleniu naszych klientów kreujemy swoją wartość.