Porównanie kosztów życia w Hiszpanii

Planujesz przeprowadzkę do Hiszpanii lub zakup domu wakacyjnego w jednym z nadmorskich kurortów? Zastanawiasz się, w jakiej lokalizacji kupić nieruchomość? Porównaliśmy koszty życia w kilku popularnych, hiszpańskich miastach – sprawdź, gdzie opłaca się zainwestować.

 

Ile kosztuje utrzymanie w Hiszpanii?

Do inwestycji w Hiszpanii zachęcają nie tylko piękna pogoda, sielankowe widoki i atrakcyjne ceny nieruchomości. Hiszpania na tle innych, europejskich krajów wyróżnia się także dosyć niskimi kosztami życia. Z tego powodu wielu zagranicznych inwestorów decyduje się przeprowadzić tam na stałe lub kupuje w Hiszpanii dom wakacyjny.

 

Oczywiście koszty życia w Hiszpanii są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu czy miasta. Trzeba przygotować się na to, że w typowo turystycznych lokalizacjach, jak m.in. Barcelona czy Madryt, nie tylko więcej zapłacimy za samą nieruchomość, ale droższe będzie także utrzymanie.

 

Stoisz przed wyborem miejsca na inwestycję w Hiszpanii? Aby nieco ułatwić Ci tę decyzję, przygotowaliśmy zestawienie kosztów życia w następujących miastach:

 • Madryt,
 • Barcelona,
 • Walencja,
 • Alicante,
 • Benidorm,
 • Murcja.

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o szacunkowych kosztach utrzymania – cenach podstawowych produktów spożywczych, opłatach za media, czynszu oraz transportu. Wszystkie dane pochodzą z Numbeo i Traveltables – serwisów dostarczających informacji na temat kosztów życia, zarobków i cen nieruchomości w konkretnych miastach.

 

Koszty życia w Madrycie

Madryt to najdroższe miasto w Hiszpanii. Warto tu jednak zaznaczyć, że porównując go do innych, światowych stolic takich, jak np. Londyn, Paryż, czy Nowy Jork, koszty życia są bardziej przystępne. Miesięczny koszt utrzymania dla jednej osoby w Madrycie, bez uwzględnienia czynszu, to kwota rzędu ok. 678 euro.

 

Jeśli chodzi o opłaty związane z mieszkaniem w Madrycie, czynsz za apartament może wynosić:

Liczba sypialni Lokalizacja Miesięczny czynsz
1 Centrum miasta ok. 972 euro
1 Poza centrum miasta ok. 737 euro
3 Centrum miasta ok. 1 712 euro
3 Poza centrum miasta ok. 1 180 euro

 

Ponadto musimy liczyć się z tym, że miesięczna opłata za media za apartament o wielkości 85 m2, w Madrycie wyniesie nas ok. 128 euro.

 

Przejdźmy teraz do cen podstawowych produktów spożywczych w Madrycie.

Produkt Cena
Mleko (1 l) ok. 0,85 euro
Chleb ok. 1,15 euro
Jajka ok. 1,86 euro
Ser (1 kg) ok. 11,53 euro
Woda (1,5 l) ok. 0,72 euro

 

Natomiast, jeśli planujemy wybrać się do restauracji w Madrycie, musimy przygotować się na koszty w wysokości ok. 55 euro za posiłek dla dwóch osób w lokalu ze średniej półki cenowej. Oczywiście, jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć tam także bardzo przystępne cenowo oferty dania dnia, tzw. menu del dias, zaczynające się już od 12 euro.

 

Bardzo ważną kwestią są także ceny transportu. Podróżowanie komunikacją miejską w Madrycie to koszt rzędu ok. 1,5 euro za jednorazowy bilet lub ok. 55 euro za bilet miesięczny. Z kolei cena 1 l benzyny wynosi tam ok. 1,35 euro.

 

Koszty życia w Barcelonie

Katalonia, w której zlokalizowana jest Barcelona, należy do najdroższych regionów w Hiszpanii. W dodatku sama Barcelona to zdecydowanie jedno z najdroższych miast w całym kraju (zaraz po Madrycie). Szacuje się, że miesięczne koszty życia w przypadku jednej osoby wynoszą tam ok. 668 euro – nie wliczając czynszu.

 

panorama Barcelony
Barcelona - zachwycająca panorama miasta

 

Oto, ile wynosi miesięczny czynsz za mieszkanie/apartament w Barcelonie w zależności od jego lokalizacji i liczby sypialni.

Liczba sypialni Lokalizacja Miesięczny czynsz
1 Centrum miasta ok. 960 euro
1 Poza centrum miasta ok. 739 euro
3 Centrum miasta ok. 1 507 euro
3 Poza centrum miasta ok. 1 095 euro

 

Jeśli chodzi o opłaty za media (prąd, wodę, gaz, ogrzewanie i wywóz śmieci), w Barcelonie zazwyczaj jest to kwota rzędu ok. 138 euro miesięcznie – w przypadku apartamentu o metrażu 85 m2.

 

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Barcelonie przedstawiają się następująco.

Produkt Cena
Mleko (1 l) ok. 0,87 euro
Chleb ok. 1,08 euro
Jajka ok. 1,62 euro
Ser (1 kg) ok. 10,97 euro
Woda (1,5 l) ok. 0,67 euro

 

Hiszpania słynie z pysznej kuchni, dlatego warto wspomnieć także o cenach w lokalnych restauracjach. Barcelońska scena gastronomiczna jest bardzo bogata, dlatego znajdziemy tam zarówno droższe, jak i bardziej przystępne cenowo restauracje. W niektórych lokalach można skorzystać z zazwyczaj tańszej oferty obiadowej – Menu del dias. W zależności od restauracji ceny dania dnia mogą zaczynać się już od 11 euro. Natomiast, wybierając się do restauracji ze średniej półki cenowej, musimy liczyć się z tym, że posiłek dla dwóch osób wyniesie nas ok. 50 euro.

 

Warto także poruszyć kwestię kosztów transportu. W Barcelonie jednorazowy przejazd komunikacją miejską to koszt rzędu 2,20 euro. Dostępne są także bilety okresowe – za bilet miesięczny zapłacimy tam ok. 47 euro. Z kolei, jeśli planujemy przemieszczać się samochodem, za 1 l benzyny w Barcelonie zapłacimy ok. 1,34 euro.

 

Koszty życia w Walencji

Nie bez przyczyny region Wspólnoty Autonomicznej Walencja wzbudza zainteresowanie wśród wielu inwestorów. Nawet jego stolica – Walencja gwarantuje bardzo przystępne ceny nieruchomości i dosyć niskie koszty życia. Na podstawowe, miesięczne wydatki jedna osoba przeznacza tam z reguły ok. 590 euro + czynsz.

 

miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji - jedna z największych atrakcji miasta

 

Opłaty związane z mieszkaniem w Walencji są znacznie niższe, porównując do tych w Madrycie czy Barcelonie. Za media możemy zapłacić tam ok. 121 euro/miesiąc (za apartament 85 m2). Natomiast miesięczny czynsz w Walencji to kwota rzędu:

Liczba sypialni Lokalizacja Miesięczny czynsz
1 Centrum miasta ok. 703 euro
1 Poza centrum miasta ok. 492 euro
3 Centrum miasta ok. 1 081 euro
3 Poza centrum miasta ok. 721 euro

 

Z kolei na transport w Walencji należy przeznaczyć:

 • ok. 1,50 euro na jednorazowy przejazd komunikacją miejską,
 • ok. 42 euro na bilet miesięczny na komunikację miejską,
 • ok. 1,31 euro za 1 l benzyny.

W Walencji mniej zapłacimy także za podstawowe produkty spożywcze:

Produkt Cena
Mleko (1 l) ok. 0,65 euro
Chleb ok. 0,84 euro
Jajka ok. 1,58 euro
Ser (1 kg) ok. 10,83 euro
Woda (1,5 l) ok. 0,39 euro

 

Z kolei, jeśli zdecydujesz się zakosztować w hiszpańskich specjałach w jednej z lokalnych restauracji, możesz zapłacić:

 • od ok. 10 euro za danie z tzw. Menu del dias,
 • ok. 46 euro za dwie osoby w restauracji o nieco wyższym standardzie.

Koszty życia w Alicante

Jeśli szukasz atrakcyjnego miejsca na inwestycję w Hiszpanii już od jakiegoś czasu, jesteśmy pewni, że miejscowość Alicante nie jest Ci obca. Alicante zlokalizowane na wybrzeżu Costa Blanca i ma do zaoferowania inwestorom rewelacyjne nieruchomości we wciąż bardzo przystępnych cenach. Miejscowość słynie też z pięknych, piaszczystych i wielu typowo turystycznych atrakcji. Jednak nie tylko ze względu na malownicze widoki w Alicante żyje się naprawdę przyjemnie – koszty utrzymania nie są tam tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

 

Podstawowe wydatki dla jednej osoby w Alicante szacuje się na ok. 577 euro na miesiąc (bez uwzględnionego czynszu). Warto także zaznaczyć, że zarówno czynsz, jak i opłaty za media w Alicante bywają tam nieco niższe, porównując do większych miast w Polsce (np. Wrocławia, Krakowa czy Warszawy).

 

Za prąd, ogrzewanie, wodę i wywóz śmieci w Alicante możemy zapłacić ok. 87 euro miesięcznie (w przypadku apartamentu 85 m2). Natomiast czynsz z reguły wynosi tam:

Liczba sypialni Lokalizacja Miesięczny czynsz
1 Centrum miasta ok. 508 euro
1 Poza centrum miasta ok. 439 euro
3 Centrum miasta ok. 767 euro
3 Poza centrum miasta ok. 665 euro

 

Jeśli chodzi o ceny transportu w Alicante, to w zależności od tego, czy poruszamy się komunikacją miejską, czy własnym samochodem, zapłacimy tam:

 • ok. 1,45 euro za jednorazowy bilet na komunikację miejską,
 • ok. 43 euro za miesięczny bilet na komunikację miejską,
 • ok. 1,33 euro za 1 l benzyny.

 

W lokalnych sklepach ceny podstawowych produktów spożywczych kształtują się następująco:

Produkt Cena
Mleko (1 l) ok. 0,70 euro
Chleb ok. 0,86 euro
Jajka ok. 1,55 euro
Ser (1 kg) ok. 8,88 euro
Woda (1,5 l) ok. 0,49 euro

 

Warto także dodać, jak wyglądają ceny w restauracjach w Alicante. Niekiedy możemy natrafić tam na atrakcyjne oferty Menu del dias już od ok. 11 euro za posiłek dla jednej osoby. Natomiast wizyta w restauracji ze średniej półki cenowej to koszt rzędu ok. 44,5 euro (za dwie osoby).

 

Jesteś zainteresowany inwestycją w Alicante? Sprawdź aktualne oferty nieruchomości Alicante

 

Koszty życia w Benidormie

Benidorm to kolejny z kurortów na wybrzeżu Costa Blanca, który zdobył dużą popularność wśród zagranicznych inwestorów. Miasto to posiada doskonałe zaplecze rozrywkowe, jednak gwarantuje także fantastyczne warunki do odpoczynku. Co prawda, koszty utrzymania w Benidormie mogą być nieco wyższe niż w innych miastach zlokalizowanych w tym regionie Hiszpanii, jednak w dalszym ciągu są naprawdę przystępne.

 

panorama Benidormu
Malownicza, piaszczysta plaża w Benidormie

 

Oto jak przedstawiają się opłaty związane z mieszkaniem w Benidormie:

Liczba sypialni Lokalizacja Miesięczny czynsz
1 Centrum miasta ok. 600 euro
1 Poza centrum miasta ok. 450 euro
3 Centrum miasta ok. 847 euro
3 Poza centrum miasta ok. 688 euro

 

Opłata za media w Benidormie w przypadku 85 m2 apartamentu to kwota rzędu ok. 181 euro/miesiąc.

 

Teraz przyjrzyjmy się cenom produktów spożywczych. Za podstawowe produkty zapłacimy w Benidormie:

Produkt Cena
Mleko (1 l) ok. 0,77 euro
Chleb ok. 0,88 euro
Jajka ok. 1,55 euro
Ser (1 kg) ok. 6,67 euro
Woda (1,5 l) ok. 0,45 euro

 

Wyjścia do restauracji w Benidormie nie powinny nadszarpnąć poważnie domowego budżetu. Niektóre, lokalne restauracje oferują nieco tańsze posiłki w ramach Menu del dias już od 12 euro. Natomiast w lokalu ze średniej półki cenowej zapłacimy tam ok. 40 euro za dwie osoby.

 

Zastanawiasz się, jak najlepiej poruszać się po Benidormie? Jeśli wybierzesz komunikację miejską, jednorazowy bilet będzie kosztował Cię ok. 1,5 euro, a bilet miesięczny to koszt w wysokości ok. 40 euro. Gdy zdecydujesz się na przemieszczanie się po mieście własnym samochodem, za tankowanie pojazdu zapłacisz w Benidormie ok. 1,39 euro za 1 l benzyny.

 

Zastanawiasz się nad inwestycją w tej lokalizacji? Zobacz oferty nieruchomości Benidorm

 

Koszty życia w Murcji

Ze względu na stosunkowo niskie ceny nieruchomości oraz koszty utrzymania Murcja może być bardzo obiecującym kierunkiem dla inwestorów. Koszty życia w Murcji oscylują w granicach ok. 552 euro, nie uwzględniając opłat czynszowych. Oczywiście wysokość czynszu będzie różnić się w zależności od tego, gdzie zlokalizowana jest nieruchomość oraz jej metrażu.

Liczba sypialni Lokalizacja Miesięczny czynsz
1 Centrum miasta ok. 496 euro
1 Poza centrum miasta ok. 380 euro
3 Centrum miasta ok. 721 euro
3 Poza centrum miasta ok. 558 euro

 

Wydatki związane z mieszkaniem obejmują także media. Szacuje się, że takie opłaty wynoszą w Murcji ok. 124 euro miesięcznie (za apartament 85 m2).

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości w danej lokalizacji, warto także rozeznać się w cenach podstawowych produktów spożywczych. W Murcji zapłacimy za nie:

 

Produkt Cena
Mleko (1 l) ok. 0,77 euro
Chleb ok. 0,79 euro
Jajka ok. 1,60 euro
Ser (1 kg) ok. 7,38 euro
Woda (1,5 l) ok. 0,45 euro

 

Jeśli chodzi o ceny posiłków w restauracjach w Murcji, przedstawiają się następująco:

 • od ok. 10 euro za nieco tańszy posiłek w ramach tzw. Menu del Dias (ceny mogą być wyższe w zależności od restauracji),
 • ok. 40 euro za dwie osoby posiłek w średniej klasy restauracji.

Ceny transportu w Murcji także wypadają dosyć korzystnie. Cena jednorazowego biletu komunikacji miejskiej to ok. 1,42 euro. Z kolei zakup biletu miesięcznego wyniesie nas ok. 25 euro. Natomiast osoby, które zdecydują się na transport własnym samochodem, za 1 l benzyny zapłacą ok. 1,29 euro.

 

Rozważasz inwestycję w Murcji? Sprawdź dostępne oferty nieruchomości Murcja

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego miejsca na hiszpańską inwestycję? Skontaktuj się z nami i powiedz nam, jakiej nieruchomości szukasz. Doradzimy Ci, która lokalizacja będzie najlepszym wyborem w zależności od Twojego celu inwestycyjnego. Przygotujemy także oferty nieruchomości odpowiednio dopasowane do Twoich potrzeb. Zapraszamy do współpracy!

 

Planujesz inwestycję w Hiszpanii? Przeczytaj nasze artykuły z poradami dla przyszłych inwestorów:

 

Tagi:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us