Costa Blanca w turystycznej pigułce

Prowincja Alicante, południowo wschodnia część Półwyspu Iberyjskiego i znajdującej się na nim Hiszpanii, kraju kontrastów, głośnej muzyki i słodkiego wina. Miejsce, gdzie 250 km wzdłuż morza ciągną się jedne z najpiękniejszych europejskich plaż, a wpadające do Morza Śródziemnego pasmo gór Sierra Aitana zachwyca swoją monumentalnością i tworzy zapierający dech w piersiach geograficzny kontrast. Linia brzegowa, która dzięki okalającym ją bielonym budynkom nazwana została Białym Wybrzeżem, tym samym okrzyknięta jednym z najpiękniejszych regionów Półwyspu Iberyjskiego. 

Widok z plaży w Calpe na Peñón de Ifach
Peñón de Ifach - malownicza góra, która wydaje się "wyrastać" z morza

Miasto pod patronatem UNESCO

Podróżników, którzy chcąc podążać śladami dziedzictwa kulturowego pod patronatem objętymi listami UNESCO ten region Hiszpanii, powinien szczególnie zainteresować w drugiej połowie sierpnia. Wydarzenie, które się tam odbywa jako pierwsze w historii Hiszpanii, zagościło na liście niematerialnych zabytków kultury tej międzynarodowej organizacji, jako Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Chodzi tutaj o odbywające się w niewielkim mieście Elche, misterium. Pochodzący ze średniowiecza, przedstawienie teatralne wystawiane jest od 13 wieku ku czci Najświętszej Marii Panny. Co roku dokładnie 14 i 15 sierpnia, Basílica de Santa María staje się miejscem spektaklu, którego scenariusz zaczerpnięty został z apokryficznych części Ewangelii. 295 wersetowy spektakl w języku walenckim przekazuje poruszającą historię śmierci, wniebowstąpieniu i koronacji Matki Boskiej. To unikatowy przykład teatru lirycznego, dramat sakralny, którego muzyka towarzysząca, pochodząca z odmiennych epok jest żywym i przepięknym przeglądem kompozytorów, których kompozycje muzyczne stanowiły przysłowiowe “cegiełki” i wraz z upływem czasu tworzyły to majestatyczne wydarzenie.

Dla tropicieli obiektów, znajdujących się na listach światowego dziedzictwa UNESCO, nie tylko ósmy miesiąc roku na Costa Blanca jest dobrym czasem na odwiedzenie Elche. Miasto, które w porównaniu do sąsiadującego z nim Alicante, nie powala swoją wielkością - kryje w sobie jeszcze jedną, którą UNESCO pieszczotliwie nazywa zieloną perełką. Szlak palmowy biegnący wzdłuż wybrzeża Costa Blanca, skupia ponad pół miliona drzewek na obrzeżach miasta Elche. Jest to największy ogród daktylowych palm w Europie, wyposażony w trzynastowieczny system nawadniający, służący pod dziś dzień. Trzystuletnie drzewa, Park Miejski, Ogród Księcia ze słynną Palmą Cesarską, której pnie siedmiu drzewek splotły się w nierozerwalnym uścisku to atrakcje, których na próżno szukać w innych częściach naszej planety.

 

Bez tłoku dookoła Costa Blanca

Hiszpania jest krajem, który zamieszkuje prawie 47 milionów ludzi, podzielona na 50 mniejszych prowincji jest państwem o interesującej kulturze i niezwykłej mentalności. Najpopularniejszymi jej regionami są te mające przyjemność graniczyć z Morzem Śródziemnym  - Malaga, Almeria, Granada, Murcia czy uwielbiany przez miliony turystów region Alicante. To właśnie on dzięki bielonym zabudowaniom ciągnącym się wzdłuż Costa Blanca nazwany został Białym Wybrzeżem, liczącym sobie niespełna 1,839 milionów mieszkańców. W letnim sezonie turystycznym liczba mieszkańców Alicante mnoży się pięciokrotnie, a znajdujące się nim nieduże miasto Denia, na co dzień liczące sobie 40 tysięczną populację, dzięki napływającym turystom zmienia się w liczące 200 tysięczne miasto.  Na tak dużą atrakcyjność regionu wpływa nie tylko panujący tam klimat czy obecność lazurowych wód okalających piękne piaszczyste plaże, ale również wspomniane wcześniej obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy zakorzenione w hiszpańskiej kulturze kulinaria.

Otwarte granice, tanie linie lotnicze i duży wybór połączeń samolotowych z każdego większego miasta w Polsce doprowadziły do masowych podróży Polaków (i nie tylko) po Europie. Tak liczna grupa przybywających na Costa Blanca turystów wymusiła na tamtejszej władzy wysoko rozwiniętą infrastrukturę i rozbudowaną sieć połączeń zarówno drogowych, jak i kolejowych. Oprócz kosztownych wypożyczalni samochodów i usług taksówkarskich, do dyspozycji mieszkańców i turystów udostępniono szeroko rozwiniętą sieć autobusów, ciągnących się wzdłuż wybrzeża tras tramwajowych oraz wjeżdżających nieco w głąb lądu, pociągów. Są to najtańsze alternatywy szybkiego przemieszczania się po wybrzeżu i umożliwiających dojazd do każdego jego zakątku. W najbardziej odległe trasy najwygodniej wybrać się pociągiem, choć z wymienionych trzech, jest on najdroższym środkiem transportu. Autobusy dojeżdżają zwykle z miasta do miasta i kursują na trasach dłuższych niż tramwaje. Te ostatnie są zaś najdogodniejszą opcją poruszania się po dużych miastach, takich jak stolica prowincji, Alicante. W publikowanym wcześniej wpisie na blogu jest bardziej szczegółowa wzmianka o każdym z wymienionych środków transportu.

 

Vamos a la playa!

Obowiązkową pozycją podczas wakacji nad lazurową wodą Morza Śródziemnego są nie tylko kąpiele wodne, ale również te słoneczne, z których największą przyjemność czerpiemy podczas wylegiwania się na piaszczystych plażach. To właśnie ten hiszpański region Alicante cechują jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, należą one także do czołówek rankingów światowych. Do 200 km plaż ciągnących się wzdłuż wody należy mocno zróżnicowana linia brzegowa, odnajdą się tu i miłośnicy gorącego, sypkiego piasku oraz fani doznań nieco bardziej ekstremalnych preferujący wybrzeże skaliste.

Rozpoczynając wycieczkę po “costa blańskich” plażach warto zatrzymać się w Benidrom’ie i zahaczyć o niewielką, kamienistą zatokę Tío Ximo Cove. Jest to miejsce dla osób szanujących ciszę, które nie przepadają za turystycznym gwarem. Ciepła, lazurowa woda zachęca do aktywnego snorkelingu, a przybrzeżne restauracje i bary z przyjemnością serwują świeże owoce morza i chłodzącą sangrie. Wśród licznych plaż na wybrzeżu Costa Blanca, można wyróżnić dwie, których niezaprzeczalną zaletą jest przystosowanie dla osób niepełnosprawnych. Takie udogodnienia znajdziemy na piaszczysto-kamienistej plaży Playa del Porter w Moraira oraz znajdująca się we wspomnianym już Benidromie, zachwycająca Playa del Levante. Ciekawym miejscem dla zwiedzających Białe Wybrzeże jest park wydmowy w Torrevieja. Jest on częścią plaży Playa de La Mata, której interesująca nazwa pochodzi od znajdującej się tam antycznej wieży. Jest to kolejny plażowy punkt, którego nie odpuściłby żaden przykładny turysta. Wypożyczalnie sprzętu wodnego największym zainteresowaniem cieszą się w Calpe, najdogodniejszym miejscu do uprawiania wszelakich sportów wodnych jest La Fossa, natomiast na lubiących morskie przygody na łódkach czeka La Roda w Altei. Na koniec przysłowiowa “wisienka na torcie”, na najbardziej wymagających turystów czekają plaże o najwyższych europejskich standardach nagrodzone Europejską Białą Flagą. Tym wyjątkowym oznaczeniem mogą się pochwalić szerokie, piaszczyste plaże Les Marines, znajdujące się na północ od Denii, egzotyczne, otoczona drzewkami palmowymi wybrzeże centralne (Playa Centro) w dźwięcznie brzmiącym miasteczku Villajoyosa oraz kamienista linia brzegowa La Playa del Albir, której niezaprzeczalną zaletą jest zapierający dech w piersiach widok na rezerwat przyrody Sierra Helada. Nagrodą tą wielokrotnie nagradzana była również Cala La Granadella w Javea, odizolowana od tłumnie przybywających turystów skrywa w sobie fascynujące jaskinie, które śmiało plądrować można podczas pływania kajakiem. Sprawdć także nasz subiektywny ranking, w którym wyłoniliśmy top 10 najlepszych plaż na Costa Blanca.

 

Fiesta trwająca (prawie) cały rok!

Wspomniane już miasteczko Elche i odbywający się w nim sierpniowe Misterium, to nie jedyne atrakcje, które należą do nietuzinkowych wydarzeń, które gwarantuje hiszpańska kultura tego regionu. Już na samym początku roku kalendarzowego, Costa Blanca zaskakuje swoją barwną tradycją, a wszystko za sprawą odbywającego się tam karnawału. W zależności od daty ruchomych świąt Wielkiej Nocy, w czasie karnawałowego szaleństwa, słynne miasto Torrevieja zamienia się w hiszpański odpowiednik, małego Rio de Janerio. Co weekend, roznegliżowane tancerki, kolorowe stroje i skomplikowane układy choreograficzne cieszą oczy zgromadzonych tam tłumów. Przełom lutego, marca i kwietnia to prawdziwa gratka dla miłośników hiszpańskiej kultury w prowincji Alicante. Festiwal piwa czy Las Fallas, podczas którego na ulicach miast buduje się wzorzyste, kartonowe rzeźby, palone później we wspólnym ogniu to prawdziwe kulturowe perełki. Ciekawym, kwietniowym wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Wiatru, któremu towarzyszą setki latawców unoszących się na wietrze.

Wiele ważnych wydarzeń w Hiszpanii powiązanych jest chrześcijaństwem, głęboko zakorzenionym w jej mieszkańcach. Semana Santa, czyli hiszpańskie Święta Wielkanocne obchodzone są podobnie, choć nieco huczniej niż w Polsce. Charakterystyczne są tam, całonocne procesje, którymi organizacją zajmują się lokalne bractwa, zrzeszające zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Dla Hiszpanów Wielkanoc to bardzo szanowane święto, a mieszkańcy tego kraju z ogromną powagą zasiadają do wielkanocnego, bogato zastawionego stołu z tradycyjnymi Torrijas, Pestinos oraz Monas de pascua. Społeczność zamieszkująca Półwysep Iberyjski nie stroni od gromkich fiest, - odpowiednik polskiej majówki  - Feria de Mayo wakacyjny festiwal muzyczny (Fiesta de Musica) oraz niezwykle barwny festiwal kwiatów. Wszystkie z wydarzeń mają bardzo familijny charakter, pokazują hiszpańską mentalność i wspólnotę, która zrzesza mieszkańców tego regionu. Po drodze, w stolicy regionu Alicante (atrakcje Alicante) wręcz teatralnie obchodzona jest noc Świętego Jana. Na zachodzie najkrótsza noc w roku przypada między 26-27 czerwca i to właśnie wtedy ma miejsce Hogueras de Alicante, czyli w dosłownym tłumaczeniu ogniska Alicante.

Ognisko
Podczas Hogueras de Alicante powracana chwilę magia pogańskich obrzędów, a według starożytnych wierzeń palone ogniska mają nadać większą siłę słońcu i oczyścić uczestników uroczystości.

Nie sposób opisać wszystkich celebrowanych przez “costa blańczyków” wydarzeń, z taką mentalnością w najbardziej błahych okolicznościach znajdują oni pretekst do wspólnej, hucznej celebracji i wyciągają z niej nieskończone pokłady szczęścia i uśmiechu. Nigdy więc nie wiadomo czy na słonecznych, hiszpańskich wakacjach nie uda nam się przypadkiem trafić w samo centrum tej jakże ciekawej, ukorzenionej w tradycji, kultury i choć przez chwilę posmakować lokalnego życia.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
facebook profile instagram contact us